Bezpieczni na drodze. Od przedszkola do seniora” oraz w ramach akcji „Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie

0
309

Warsztaty przeznaczone dla przedszkolaków, uczniów szkół gimnazjum, szkół ponadgimnazjalnych oraz seniorów pt. „Bezpieczni na drodze.  Od przedszkola
do seniora” oraz w ramach akcji „Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie”,
w naszej szkole odbyły się 25 kwietnia 2017.  Objęte były Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chorzów oraz Patronatem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach, Polskiego Związku Motorowego. Patronat medialny TVP Katowice.

Uczestnikami warsztatów byli: kierowcy rajdowi, przedstawiciele
Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej w Chorzowie, instruktor nauki jazdy, psycholog transportu z Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Chorzowie, ratownik medyczny, wykładowcy Szkoły Policji w Katowicach, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach, Polskiego Związku Motorowego oraz prezes sklepu i serwisu rowerowego „2-koła” w Chorzowie.

Warsztaty rozpoczynały zajęcia przeznaczone dla przedszkolaków, które obejmowały:

– prowadzony przez słuchaczy Szkoły Policji w Katowicach konkurs plastyczny dotyczący zachowań na drodze oraz zajęcia ogólnorozwojowe;

– prowadzone przez Straż Miejską w Chorzowie miasteczko ruchu drogowego;

– atrakcje zapewnione przez „Sznupka” maskotkę policyjną.

W drugiej części, przeznaczonej dla uczniów szkół gimnazjum, szkół ponadgimnazjalnych oraz seniorów, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie, jako jeden z organizatorów warsztatów, wspólnie z psychologiem transportu z PPP w Chorzowie, wykładowcami ze Szkoły Policji w Katowicach, przedstawicielami Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, ekspertem motoryzacji z PZM w Katowicach oraz prezesem sklepu rowerowego „ 2-koła”
w Chorzowie podjęli próbę odpowiedzi na pytania z zakresu ruchu drogowego.

W trakcie warsztatów, każdy uczestnik, dzięki uprzejmości WORD Katowice mógł skorzystać  z symulatora dachowania, symulatora zderzeń, symulatora jazdy skuterem. Przedstawiciele Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Chorzowie dostarczyli alko-gogli oraz narko – gogli, co pozwalało zobaczyć jak wygląda rzeczywistość po spożyciu substancji psychoaktywnych. Uczestnicy mogli również skorzystać z profesjonalnych badań przeznaczonych dla kierowców, na urządzeniach udostępnionych przez „KIER” Pracownię Psychologiczną, a przeprowadzonych przez psychologa transportu panią mgr Joannę Wolnik. Odbył się również profesjonalny pokaz umiejętności ratownictwa drogowego Państwowej Straży Pożarnej z Chorzowa. Natomiast policjanci z chorzowskiej drogówki przeprowadzili instruktaż udzielania pomocy medycznej z wykorzystaniem policyjnej „torby życia”.
Dodatkową atrakcją był konkurs wiedzy na temat zasad ruchu drogowego,
w którym uczeń ZSO nr 2 wygrał główną nagrodę ufundowaną przez Wydział Edukacji – 500 zł z przeznaczeniem na kurs prawa jazdy. Uczennice z tej samej szkoły zdobyły kolejne miejsca, wygrywając nagrody ufundowane przez Wydział Edukacji (profesjonalny plecak rowerowy oraz kask rowerowy).

http://chorzow.naszemiasto.pl/tag/warsztaty-w-zstio-chorzow.html

Serdecznie dziękujemy za udział w warsztatach zaproszonym gościom oraz młodzieży i nauczycielom z chorzowskich szkół.