Debata wojewódzka „Bezpiecznie na drodze z młodym kierowcą”

0
589

Debata wojewódzka „Bezpiecznie na drodze z młodym kierowcą” w ramach kampanii społecznej „Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie”.

Dnia 10 czerwca br. w naszej szkole odbyła się debata miejska
pt: „Bezpiecznie na drodze z młodym kierowcą”. Podczas spotkania uczniowie mogli  rozmawiać na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz przepisów prawa karnego. Honorowy patronat nad debatą objął Prezydenta Miasta Chorzów mgr  inż. Andrzej Kotala.

Śląska drogówka, jako jeden z organizatorów debaty na Śląsku, wspólnie
z psychologiem transportu, przedstawicielami Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, instruktorem nauki jazdy oraz eksperta motoryzacji z PZM w Katowicach  podjęli próbę odpowiedzi na pytania z zakresu ruchu drogowego.
Zagadnienia poruszane w czasie debaty miały uświadomić młodym ludziom ograniczone umiejętności w kierowaniu pojazdami będąc pod wpływem środków psychoaktywnych oraz obniżyć skłonność
do szybkiej, brawurowej jazdy i podejmowania ryzyka na drodze.

Uczniowie chorzowskich, katowickich, świętochłowickich szkół po wysłuchaniu prelekcji zadawali pytania zaproszonym gościom oraz mogli przedstawić swoje stanowisko w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
W trakcie debaty każdy uczestnik mógł skorzystać  z dwóch symulatorów dachowania, zobaczyć jak wygląda rzeczywistość przy użyciu alko-gogli czy narko-gogli, skorzystać z profesjonalnych badań przeznaczonych dla kierowców przeprowadzonych przez psychologa transportu panią mgr Joannę Wolnik
z Pracowni Psychologicznej „KIER”. Odbył się również  profesjonalny pokaz umiejętności ratownictwa drogowego Państwowej Straży Pożarnej z Chorzowa oraz pokaz taktyki i techniki interwencji policyjnych przygotowany przez kadetów ze Szkoły Policji w Katowicach. Policjanci z chorzowskiej drogówki przeprowadzili również instruktaż udzielania pomocy medycznej z wykorzystaniem policyjnej „torby życia”.
Dodatkową atrakcją był konkurs wiedzy na temat zasad ruchu drogowego,
w którym uczennica ZSOiT nr 2 wygrała główną nagrodę ufundowaną przez chorzowską szkołę jazdy – 50% zniżki na kurs prawa jazdy .

Serdecznie dziękujemy za udział w debacie młodzieży oraz nauczycielom
z następujących szkół:
– Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego w Katowicach
– Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Jana Kochanowskiego  w Świętochłowicach
– Zespół Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach

– Technikum Budowlane  w  Zespole  Szkół Budowlanych  im. Krzysztofa Kamila
Baczyńskiego w Chorzowie
– IV Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej – Curie  w Chorzowie
– IX Liceum Ogólnokształcące z oddziałami Sportowymi w Zespole Szkół
Ogólnokształcących nr 2 im. Miłośników Ziemi Śląskiej   w Chorzowie
– Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie

 

http://comtv.pl/debata-mlodych-kierowcow,2855,nws.html
http://chorzow.slaska.policja.gov.pl/ka5/informacje/wiadomosci/174216,Debata-Wojewodzka-z-mlodzieza.html

http://mojchorzow.pl/i,debata-wojewodzka-z-mlodzieza,100,874778.html

http://www.tubachorzowa.pl/aktualnosci/czytaj/164/Mlody-kierowca-na-drodze

http://katowice.szkolapolicji.gov.pl/2016/06/z-mlodym-kierowca-w-drodze-po-doswiadczenie/