W dniu 21.04.2017 r nasi uczniowie z klasy 2a TE wzieli udział w wycieczce dydaktycznej na Politechnikę Śląską i wzieli udział w „Dniu Ziemi” na wydzi. Górnictwa i Geologii.
OTO SZCZEGÓŁOWY PROGRAM – Dnia Ziemi 21.04.2017 r.
DZIEŃ ZIEMI
NA WYDZIALE GÓRNICTWA I GEOLOGII POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ
21 KWIETNIA 2017
ODKRYWANIE SKARBÓW W GŁĘBI ZIEMI
PROGRAM WYDARZENIA
GODZ. 9:00
UROCZYSTE OTWARCIE DNIA ZIEMI NA WYDZIALE GÓRNICTWA I GEOLOGII
-HOL GŁÓWNYGODZ. 9:20 -11:30 GRA FABULARNA*-dla szkół partnerskich, obowiązują wcześniejsze zapisy
GODZ. 9:30 -10:00 WYKŁADY I TURA -wykłady odbywają się równocześnie, do wyboru:Dr inż. Andrzej Nowrot: Ziemia widziana
z kosmosu -zastosowanie promieniowania podczerwonego w nauce i technice(wykład z aktywnym udziałem Uczniów)Dr inż. Paweł Sikora: Jaki kształt ma Ziemia?
Dr inż. Magdalena Kokowska – Pawłowska: Metody badań minerałów i skał(wykład z demonstracją)
Dr Łukasz Gawor:  Ziemia skuta lodem… czyli wyprawy naukowe na Spitsbergen
GODZ.10:15-10:45 POKAZY – pokazy odbywają się równocześnie, do wyboru:Pokaz sprzętu i pomiarów geodezyjnych,Prawo Pascala kontra ziemskie tworzywa-pokazy niszczenia z użyciem prasy hydraulicznej.
Baśń o Kopciuszku w zakładzie przeróbczym -szybkie i skuteczne metody rozdziału frakcji.
Szybcy i … precyzyjni – test koordynacji wzrokowo – ruchowej, szybkości i adekwatności reakcji
Czy roboty opanują Ziemię?
– pokazy w laboratorium robotyki
GODZ. 11:00-11:30
WYKŁADY II TURA – wykłady odbywają się równocześnie, do wyboru:
Dr inż. Katarzyna Nowińska: Trzęsienia Ziemi, tsunami i wulkany – zagrożenia naturalne okiem geofizyka
Dr inż. Katarzyna Tobór – Osadnik: Jak szacuje się wartość złóż surowców mineralnych?
Dr hab. inż. Piotr Cheluszka, prof. Pol. Śl.: Robotyzacja szansą na bezpieczne i efektywne wydobywanie surowców mineralnych w XXI wieku
Dr hab. inż. Stanisław Duży, prof. Pol. Śl.:
Aby wznieść się na szczyty musisz zejść pod ziemię-podziemne skarby a rozwój cywilizacji
GODZ.11:45
OGŁOSZENIE WYNIKÓW GRY ORAZ PREZENTACJA WYDZIAŁU GÓRNICTWA I GEOLOGII