15 października 2016 roku uczniowie klas 3 ges oraz 2 es pod opieką Kierownika warsztatów szkolnych, pana Romana Glucha i Wychowawcy klasy 3 ges, pana Grzegorza Hajkowskiego udali się na dwutygodniową praktykę zawodową do miejscowości Schkeuditz w Saksonii. Gospodarzem i organizatorem praktyk uczniowskich jest firma Vitalis GmbH, której prezesuje Pan Ralf Giesecke. Podróż z Chorzowa do Schkeuditz przebiegła miło i bez komplikacji. Po zakwaterowaniu wzięliśmy udział w odprawie organizacyjnej pozwalającej nam  poznać regulamin ośrodka, czyli listę obowiązków, praw i przywilejów. Spotkanie, które prowadził Pan Martin – Czech władający biegle kilkoma językami przebiegło w bardzo sympatycznej atmosferze. Zakończyło je symbolicznie nałożenie zielonych opasek świadczących o tym, że zarówno organizatorzy jak i opiekunowie udzielają uczestnikom praktyk kredytu zaufania. Spotkanie stał się dla ponadto okazją poznania formuły wypracowanych w tym miejscu relacji międzyludzkich. Oprócz pracy świadczonej na rzecz ośrodka oraz firm współpracujących praktykantom zaoferowano możliwość korzystania z teoretycznej i praktycznej wiedzy instruktorów, bezpiecznego lokum, kuchni, jadalni, urządzeń sanitarnych, zaplecza rekreacyjnego oraz wycieczek fakultatywnych. Nazajutrz mieliśmy udać się na wycieczkę do Drezna – miasta łączącego dumną i bohaterską przeszłość z perspektywami.  A kolejno, przed nami Berlin oraz 10 dni praktyki zawodowej J.