Happening ONI TUTAJ ŻYLI i próbna wycieczka śladami Żydów chorzowskich

0
407

8 listopada 2016 r. grupa uczniów biorąca udział w ogólnopolskim projekcie „Szkoła Dialogu”img_9899 img_9897 img_9888 img_9885 img_9884 img_9883 img_9879 img_9878 img_9877 img_9873 img_9864 img_9861 img_9860 img_9856 wraz z p. Kasperczyk i p. Płonką oraz trenerkami Forum Dialogu wzięła udział w przygotowanym wcześniej happeningu „Oni tutaj żyli”. Był to cichy, pełen zadumy marsz ulicą Wolności w Chorzowie, przy dźwiękach żydowskiej muzyki, który miał zwrócić uwagę mieszkańców miasta na zapomnianą historię. Uczestnicy marszu chcieli przypomnieć, że w XIX i XX wieku Królewską Hutę, a później Chorzów zamieszkiwała społeczność Żydowska, która stanowiła ważny element wielokulturowej struktury miasta. Wielu mieszkańców bowiem nie zdaje sobie sprawy, że do 1939 r. prowadzili oni bogate życie. Uczniowie swoim działaniem chcieli podkreślić także, że po wybuchu II wojny światowej społeczność żydowska Chorzowa prawie całkowicie zanikła. Ciekawe okazały się reakcje mieszkańców – wiele osób przystawało, aby zobaczyć, co się dzieje, niektórzy wykonywali zdjęcia a inni komentowali. Jeden z przechodniów podszedł do maszerujących i przywitał ich pozdrowieniem „Shalom”.

Następnie nasi uczniowie pod okiem trenerek zorganizowali próbną wycieczkę śladami dawnej społeczności żydowskiej Chorzowa, podczas której opowiedzieli historię ważnych miejsc i osób. Na trasie wycieczki pojawiły się takie punkty jak: miejsca, w których kiedyś znajdowały się synagoga i szkoła żydowska, kamienica kupca Juliusza Sterna, tablica upamiętniająca postać Franza Waxmana – żydowskiego noblisty z Chorzowa oraz miejsce, w którym dawniej znajdował się kirkut.