Dnia 3  marca 2017 roku uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 1 im. W. Korfantego w Chorzowie  wzięli udział w uroczystym podsumowaniu projektu edukacyjnego realizowanego w ramach Forum Dialogu Między Narodami, które odbyło się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

Spośród 40 szkół i 15 finalistów I nagrodę w konkursie na projekt upamiętniający przedwojennych żydowskich mieszkańców miejscowości, w której żyją otrzymali  właśnie nasi uczniowie.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12.00, a zebranych (ok. 1200 osób) powitał prowadzący – Marcin Meller. Podczas trzygodzinnej gali przemawiało wielu znakomitych gości, takich jak: Wicemarszałek Senatu, Bogdan Borusewicz, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, Ambasador Australii Paul Wojciechowski, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, Rabin Stas Wojciechowicz z Synagogi i Centrum Społeczności Postępowej „Ec Chaim”. Obecni byli również przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, oraz Henryk Wujec, przewodniczący Rady Fundacji Forum Dialogu.

Uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście spotkali się, aby poznać osiągnięcia uczestników projektu, dzięki którym przywracana jest pamięć o polskich Żydach. Wszystkim biorącym udział w projekcie, w tym również uczniom naszej szkoły dyplomy i nagrody wręczył Przewodniczący Rady Fundacji, Henryk Wujec i Andrzej Folwarczny – Prezes Forum.

W tym roku Galę uświetnili swoją obecnością wyjątkowi goście zza granicy: Samantha Britt i Esther Pinskier. Samantha Britt, jest amerykańską śpiewaczką operową i aktorką. Podczas występu wykonała dla nas trzy utwory: „Du szajnst wi di zun”, „Zol noch zajn szabes” oraz arię „Je veux vivre” z opery „Romeo i Julia”. Esther Pinskier, której towarzyszyli: syn, synowa i wnuk, jest Ocalałą z Holokaustu urodzoną w Warszawie, dziś mieszkającą w Australii. Przyjechała specjalnie na Galę, by osobiście pogratulować uczniom ich zaangażowania i pracy w ramach programu Szkoła Dialogu.

Na Gali przedstawiano krótkie prezentacje, będące podsumowaniem efektów pracy w ramach projektu finalistów i laureatów konkursu. Podziękowano trenerom projektu, którzy prowadzili warsztaty w szkołach i wspierali swoich podopiecznych. Uczniowie naszej szkoły oprócz zaszczytnego tytułu Szkoły Dialogu  i  laureata I miejsca otrzymali także nagrody rzeczowe, ufundowaną wycieczkę do Warszawy oraz Treblinki, zestaw kilkunastu książek, które pozwolą na pogłębienie wiedzy o tematyce żydowskiej.

Spotkanie na Gali pokazało jak ważna jest wiedza, zrozumienie i dialog w przełamywaniu barier, niechęci i stereotypów w relacjach polsko – żydowskich. Spotkanie było piękną lekcją tolerancji dla młodych ludzi wobec innej kultury, obyczajów i tradycji.

Ogromne zainteresowanie wśród uczestników uroczystości wzbudzał również gmach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Wszyscy czuliśmy się naprawdę wyjątkowo.

Opiekunowie projektu:

Agnieszka Kasperczyk

Piotr Płonka

skany dyplomów

szd3 szd1 szd2

szd4