Intensywnie humanistycznie!

Czwartego dnia Tygodnia Nauk Humanistycznych w naszej szkole odbyło się spotkanie dyskusyjne dotyczące „Roli Unii Europejskiej na arenie międzynarodowej”, które prowadził Pan Michał Witas – pracownik Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct w Katowicach. W dwóch spotkaniach udział wzięli uczniowie z klas: 1B, 3A, 3B oraz 4A. We wprowadzeniu przypomniano najważniejsze informacje dotyczące idei powstania Unii Europejskiej oraz porównano ją pod kątem powierzchni, liczby ludności oraz PKB z innymi mocarstwami na świecie. Następnie poruszono wiele ważnych kwestii, które często uważane są za kontrowersyjne – m.in. kryzys migracyjny, ożywienie nastrojów prawicowych, kontakty UE z Donaldem Trumpem, czy problem pojawiającego się w Europie terroryzmu.

Grupa uczniów odbyła także z Panem Hajkowskim wycieczkę do Katowic, gdzie m.in. zwiedzili gmach Akademii Muzycznej, odwiedzili grób Wojciecha Korfantego oraz wzięli udział w zorganizowanym zwiedzaniu Biblioteki Śląskiej. Uczniowie dowiedzieli się o sposobie przechowywania i udostępniania zbirów bibliotecznych, a także mieli okazję zapoznać się z siecią specjalistycznych czytelni mieszczących się na różnych poziomach biblioteki.

Tego dnia odbył się także konkurs „Po twarzach ich poznacie – rozpoznawanie postaci historycznych oraz ze świata polityki i kultury, który polegał na rozpoznaniu jak największej liczby osób z pośród 50 przedstawionych. Wśród postaci znaleźli się m.in. Andrzej Kotala, Madonna, Napoleon Bonaparte, Angela Merkel czy Lady Gaga. W konkursie wzięła udział klasa 1SE oraz reprezentanci z klas 2B, 2C oraz 3C. Najlepszym okazał się uczeń klasy 2B Franciszek Kamiński. Obok niego na podium znaleźli się także Dawid Dyla z klasy 1SE oraz Paweł Wilk z klasy 2B.