26 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 1 im. Wojciecha Korfantego w Chorzowie już po raz trzeci odbył się Rejonowy Konkurs Wiedzy Historycznej „Śladami przeszłości”, którego pomysłodawcą jest nauczyciel historii Piotr Płonka. Tegoroczna tematyka dotyczyła historii polskiego oręża od momentu powstania państwa polskiego aż po jego odrodzenie po I wojnie światowej. Do konkursu przystąpiło 35 uczniów szkół gimnazjalnych z Chorzowa, Rudy Śląskiej i Żernicy. Poziom konkursu był bardzo wysoki o czym świadczy patronat Śląskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Chorzów, Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Muzeum w Chorzowie. Na rozwiązanie testu konkursowego uczestnicy mieli 60 minut. Pytania dotyczyły m.in. postaci Józefa Piłsudskiego, Legionów Polskich we Włoszech, wielkich hetmanów Rzeczypospolitej czy wojen stoczonych w okresie wczesnopiastowskim. Po teście uczestnicy wraz z opiekunami wysłuchali wykładu „Bitwa pod Byczyną, który wygłosiła dr Aleksandra Barwicka – Makula, pracownik naukowy Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na zakończenie wszyscy uczniowie oraz opiekunowie otrzymali podziękowania oraz słodkie upominki.

Zwycięzcami konkursu zostało troje uczniów z Gimnazjum Dwujęzycznego w Chorzowie: Edyta Fragsztajn, Daria Wilczok, Marcin Traskowski. Uroczyste wręczenie nagród nastąpiło 28 kwietnia 2017 r. w siedzibie szkoły.  Nagrody zostały ufundowane przez Wydział Edukacji w Chorzowie, Oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego w Chorzowie oraz Muzeum w Chorzowie. Wśród nagród znalazły się m.in.: albumy, publikacje naukowe, pamiątkowe puchary, powerbanki, pamięci USB oraz głośnik bezprzewodowy.