11 maja 2016r. uczniowie kl. IIc technikum pod opieką mgr Ewy Szromek wybrali się do Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności mieszczącego się na terenie KWK „Wujek” w Katowicach.

Uczniowie zwiedzili Muzeum Izbę Pamięci KWK „Wujek” powstałe w listopadzie 2008r. Zwiedzanie rozpoczęło się od przejścia pod konstrukcją chodnika kopalnianego i wysłuchania kilku słów na temat najdawniejszych dziejów kopalni „Wujek”, a następnie młodzież zapoznała się z ekspozycją przedstawiającą tragiczne wydarzenia grudnia 1981r. Na szczególną uwagę zasługuje makieta w skali 1: 100 o powierzchni 9 m2 ukazująca pacyfikację kopalni, wykonana przez kilkunastoosobowy zespół warszawskich modelarzy.   Do odwzorowania przebiegu zdarzeń jej autorzy wykorzystali relacje świadków oraz archiwalne fotografie. Całość prezentacji dopełniają zdjęcia opatrzone komentarzem historycznym, materiały dźwiękowe oraz eksponaty: przestrzelony hełm 21 – letniego Janka Stawisińskiego, a także pociski i łuski zebrane na terenie kopalni.

Zwiedzanie zakończyło się projekcją filmu dokumentalnego „Życiorysy z bliznami” Agnieszki Świdzińskiej ukazującego tragiczne wydarzenia i ich ofiary w relacjach bliskich im osób i tych, którzy brali udział w tych zdarzeniach.

Ta lekcja historii na pewno skłoni młodzież do przemyśleń, a być może również do rozmów ze świadkami tamtych dni.

mgr Ewa Szromek