Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach- zajęcia popularyzujące naukę

0
447

10 października 2017r. uczniowie klasy IIIb pod opieką nauczyciela matematyki      mgr Ewy Szromek uczestniczyli w zajęciach popularyzujących naukę w jedynym      w Polsce Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach.

W ramach zajęć uczestniczyliśmy w wykładzie dotyczącym historii informatyki                       i komputerów począwszy od protoplasty liczydła – abakusa, który powstał ok. 5000 lat temu, aż do współczesnych urządzeń. Następnie zwiedzaliśmy muzeum, które gromadzi ponad 550 eksponatów z ostatnich 40 lat istnienia komputerów. Dla młodzieży była to lekcja historii  i ewolucji sprzętów, które na dobre zadomowiły się w naszym codziennym życiu.

Uczniowie zaskoczeni byli tym, że pierwszy raz widzieli zabytkowe komputery z etykietką „Made in Poland”, zapoznali się z dziejami polskiej myśli informatycznej, która prezentowana jest na 70 eksponatach ze szczególnym uwzględnieniem takich rodzimych producentów jak „MERA – ELZAB” z Zabrza (obecnie Spółka Akcyjna) oraz Zakłady ELWRO  z Wrocławia (niestety juz nie istniejące). Mogli „dotknąć” bitów i bajtów oraz przekonać się, że smartfon, a właściwie jego procesor, kiedyś był olbrzymią szafą, do której transportu trzeba było pracy kilku ludzi oraz samochodu dostawczego i nie dało się go schować do kieszeni.

Na komputerach 8 bitowych, przy pomocy programów edukacyjnych z Wysp Brytyjskich, można rozwiązywać równania matematyczne, zbadać przebieg zmienności funkcji, narysować wykresy matematyczne itp. To wszystko można robić na komputerach i oprogramowaniu z roku 1986.

Młodzież mogła spróbować również swoich sił w dawnych grach komputerowych zainstalowanych na sprzęcie z tamtych czasów i poczuć się jak ich rodzice.

Uczniowie bardzo aktywnie i z zaciekawieniem uczestniczyli w zajęciach, kształcą się          w zawodzie technik informatyk, więc dobrze dowidzieć się czegoś o początkach informatyki, która w przyszłości ma być ich źródłem utrzymania.

mgr Ewa Szromek