We wtorek 26.04. całą klasą wybraliśmy się do zabytkowej kopalni Guido. Przed zjazdem do kopalni przeszliśmy krótkie szkolenie dotyczące zasad zachowania się pod ziemią. Każdy z nas otrzymał kask ochronny a następnie zajęliśmy miejsca w trzypiętrowej „szoli” – po 8 osób na każdym poziomie. Poruszając się z prędkością 4m/s w ciągu około 1 minuty znaleźliśmy się 320m pod ziemią na najgłębiej położonej w Europie trasie kopalnianej dostępnej dla turystów. Cała trasa ma 2,5 km długości a czas potrzebny na jej pokonanie to około 2 godziny, temperatura na dole to około 16°C. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od zapoznania się z warunkami pracy i narzędziami jakimi posługiwali się górnicy w XIX wieku. W miarę jak pokonywaliśmy kolejne metry chodnika przekonywaliśmy się na jakie sposoby można urabiać węgiel i jakie zabezpieczenia dostępne były w kopalni na przestrzeni lat,  mogliśmy też zaobserwować jak bardzo zmieniła się technologia wydobycia od XIX wieku. Ważne dla nas było również to, że informacje, które podczas wycieczki przekazywał nam przewodnik były bardzo ciekawe i pouczające. Wśród ciekawych atrakcji znalazły się zejście nachyloną pod kątem 18°upadową kamienną, jazda kolejką elektryczną, a także prezentacja pracy kombajnu ścianowego z obudową zmechanizowaną, kombajn chodnikowy AM-50 (zwany popularnie Alpiną), przenośnik taśmowy i zgrzebłowy oraz lutnociągi. Trzeba przyznać, że mieliśmy w końcu możliwość na własne oczy zobaczyć pracę maszyn, o których uczyliśmy się na lekcjach. Pod koniec trasy zwiedzający mogą ugasić pragnienie oraz kupić drobne pamiątki w najgłębiej położonym pubie w Europie. Po nieco ponad dwóch godzinach szola ponownie zabrała nas na powierzchnię bogatszych w wiedzę i zrozumienie wspomnień naszych dziadków o pracy na kopalni.