W dniu 24.05.2017r. byliśmy gośćmi Studenckiego Koła Naukowego „Kwarc” działającego przy Politechnice Krakowskiej i wzięliśmy udział w wycieczce naukowej pod hasłem „Szlakiem TETRAPODA”.
TETRAPOD – to najstarsze czworonożne zwierzę na świecie chodzące po lądzie. Było ono niepodobne do żadnego dzisiaj znanego, o cechach pośrednich między rybą a płazem, wyposażone w cztery kończyny kroczne zakończone 7 lub 8 palcami i rybia łuską na powierzchni ciała, a wyszło z morza w okresie środkowego dewonu czyli około 395 milionów lat temu (a nie jak do tej pory uważano w okresie późnego dewonu ).Tropy tetrapoda odkryte w kamieniołomie Zachełmie, są najstarsze na świecie . Wiek tropów Ichthyostega naukowcy ocenili na podstawie szczątków niewielkich zwierząt morskich zwanych konodontami.
Odkrywcą najstarszych tropów (kamieniołom Zachełmie, gmina Zagnańsk, województwo świętokrzyskie) tetrapoda, jest Zbigniew Złonkiewicz z Oddziału Świętokrzyskiego Państwowego Instytutu Geologicznego w Kielcach , który wraz Piotrem Szrekeim , Grzegorz Niedźwiedzki, Sylwestrem Salwą i Wiesławem Trelą rozpoczęli badania paleoekologiczne w kamieniołomie Zachełmie.”
Oto kilka zdjęć z naszej wyprawy: