17

W grudniu uczniowie naszej szkoły wraz z panią Agnieszką Kasperczyk oraz panem Piotrem Płonką przy współudziale i wsparciu pani Bernardety Dworaczyk oraz pani Magdaleny Wojtowicz przygotowali i wzięli udział w szeregu wydarzeń. Nasi uczniowie w akcji widoczni byli na chorzowskich ulicach, a także głośno było o nich w Katowicach.

Na początku grudnia został zorganizowany Dzień Praw Człowieka, podczas którego uczniowie naszej szkoły, ale także uczniowie z Gimnazjum nr 10 im. Jana Kochanowskiego w Chorzowie, Technikum ZDZ w Katowicach oraz Technikum Akademii Artystycznej w Katowicach wzięli udział w akcji propagowanej przez Amnesty International – MARATON PISANIA LISTÓW. Polegała ona na zapoznaniu uczestników z sylwetkami osób, wobec których dopuszczono się złamania ich podstawowych praw człowieka oraz na napisaniu możliwie wielu listów do władz państwowych w celu wezwania ich do uwolnienia niesłusznie osadzonych. W tym roku napisaliśmy ponad 900 listów do takich państw jak: USA, Kanada, Turcja, Egipt oraz Chiny.

W ramach Dnia Praw Człowieka odbyła się także projekcja filmu „Drużyna E” udostępnionego w ramach Festiwalu Filmowego WATCH DOCS – Zrób to sam. Film traktował o wolontariuszach i pracownikach międzynarodowej organizacji broniącej praw człowieka – Human Rights Watch, którzy zajmują się m.in. dokumentowaniem zbrodni wojennych i mordowaniu ludności cywilnej w Syrii. Po filmie odbyła się dyskusja na temat wojny w Syrii oraz problemu uchodźców.

O prawach człowieka dowiedzieli się także uczniowie 2 klasy Szkoły Podstawowej nr 17 im. Jana Pawła II w Chorzowie, gdzie nauczyciele naszej szkoły przeprowadzili prelekcję poświęconą tematowi: „Co to właściwie jest demokracja i dyktatura?”.

W grudniu miała miejsce także Miejska Gra Terenowa „W poszukiwaniu zaginionej społeczności – śladami Żydów chorzowskich”, która została zorganizowana przez Szkolną Grupę Dialogu pod opieką pani Kasperczyk oraz pana Płonki. Gra uzyskała honorowe patronaty: Prezydenta Miasta Chorzów, Poseł na Sejm RP Danuty Pietraszewskiej, Muzeum w Chorzowie, Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w Chorzowie. Udział w grze wzięli uczniowie z 5 chorzowskich gimnazjów. Polegała ona na wypełnieniu wielu zadań oraz rozwiązaniu trudnych zagadek, które dotyczyły historii społeczności żydowskiej Chorzowa. Grę zakończyło wspólne świętowanie w klimacie żydowskiego święta Chanuka.

Dużym sukcesem naszych uczniów było zajęcia 3 miejsca w finale wojewódzkiego konkursu „Pomysł na Śląskie”, którego pomysłodawcą i organizatorem był Marszałek Województwa Śląskiego, a który odbył się 14 grudnia w Sali Sejmu Śląskiego. Drużyna biorąca udział w konkursie pokonała 17 szkół z województwa i wygrała 1000,00 złotych.

16 grudnia, podobnie jak w poprzednim roku grupa uczniów wzięła udział w „Biegu 9 Górników z Wujka”, który był częścią obchodów 35. Rocznicy Pacyfikacji KWK „Wujek”. Uczestnicy w specjalnie przygotowanych na tę okazję koszulkach częściowo maszerując a częściowo biegnąc dostali się pod Pomnik Krzyża przy KWK „Wujek”, gdzie odbyła się oficjalna część obchodów. Wieczorem uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział w próbie generalnej spektaklu „Wujek. 81. Czarna Ballada” w Teatrze Śląskim oraz uroczystym koncercie w NOSPR w Katowicach.