W piątek 18 listopada 2016 r. odbyła się na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach III Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Ziemie Węgla i Stali”, podczas której swój referat „Zapomniana historia – Żydzi w Chorzowie w XIX i XX w.” wygłosili wspólnie, uczeń klasy 1A Robert Śniegocki oraz nauczyciel historii Piotr Płonka. Prelegenci chcieli przypomnieć często zapomnianą, nawet w pamięci historycznej mieszkańców miasta, ponad dwustuletnią historię osadnictwa i działalności w Chorzowie społeczności żydowskiej. Celem było także propagowanie działań szkoły w ramach projektu „Szkoła Dialogu”, bowiem zaprezentowano także efekty pracy szkolnej grupy projektowej. Wystąpienie spotkało się z zainteresowaniem słuchaczy, którzy po zakończeniu konferencji mieli pytania do referentów. Robert i pan Płonka mogą być z siebie zadowoleni, bo ich referat zdobył III miejsce w kategorii „Najlepszy referat konferencyjny”.