W niedzielę 14 grudnia o godzinie 19.30 w oknach milionów domów zapłonęły świece – symbol upamiętniający ofiary stanu wojennego. My jako społeczność szkolna – nauczyciele i uczniowie, także włączyliśmy się w akację aby upamiętnić tragiczne wydarzenia związane z wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego.

Kampania społeczna IPN „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności
z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił także papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (…) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy w swoich domach zapalili Światło Wolności.

mgr Piotr Płonka