Zrozumieć Wszechświat- spotkanie z astronomią

0
270

12 października uczniowie klasy IIa pod opieką Pani Magdaleny Wojtowicz, z inicjatywy Pani Agnieszki Kasperczyk wzięli udział  w  prelekcji  pod tytułem: „Ziemia we Wszechświecie”. Była to pierwsza część cyklu  „Zrozumieć Wszechświat”. W trakcie autorskiej prelekcji multimedialnej uczniowie mogli obejrzeć wspaniały, ilustrowany materiał wizualny, obejmujący następujące tematy:

– rozmiary Ziemi i jej budowa
– ruch obrotowy i obiegowy Ziemi
–  sąsiedztwo Ziemi, Księżyca, Słońca i planet
–  ciała Układu Słonecznego (planetoidy, komety, meteory)
– gwiazdy, Droga Mleczna, inne galaktyki

Celem spotkań z astronomią jest zarówno ukazanie obecnego stanu wiedzy o tej dziedzinie jak i przedstawienie jej związku z niemal wszystkimi naukami przyrodniczymi (fizyką, chemią, geografia, biologią, i ekologią). Ważny jest również aspekt wpływu astronomii na wynalazki techniczne oraz ich zastosowanie w dalszym rozwoju tej nauki.