10 Chorzowski Festiwal Nauki to prawdziwe święto pasji i talentów .To możliwość przeżycia fascynującego spotkania z różnymi dziedzinami wiedzy. Tegoroczny Festiwal odbywał się pod hasłem „NASZE DZIEDZICTWO – NASZA PRZYSZŁOŚĆ”. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli między innymi w warsztatach w stacji meteorologicznej Planetarium. Stacja prowadzi badania i obserwacje stanu pogody w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku od początku lat 60-tych XX wieku. Zlokalizowana jest na wysokości 320 m n.p.m. – niemal na samym szczycie Wzgórza Chorzowskiego w punkcie górującym nad otoczeniem parku.
Bazą stacji jest ogródek meteorologiczny urządzony i wyposażony zgodnie z instrukcją dla stacji meteorologicznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W ogródku znajduje się klatka meteorologiczna, w której umieszczony jest psychrometr Augusta, termometry ekstremalne i tygodniowy termohigrograf. Obok standardowego wyposażenia, w klatce umieszczony jest również zestaw elektronicznych czujników temperatury i wilgotności powietrza. Na terenie ogródka zainstalowany jest deszczomierz Hellmanna oraz elektroniczny pluwiograf zapisujący w sposób ciągły przebieg i natężenie opadów. Na specjalnym poletku o wymiarach 4×2 m prowadzone są pomiary temperatury gruntu za pomocą kolankowych termometrów glebowych na głębokościach: 5, 10, 20 cm. Z kolei na wysokim maszcie umieszczony jest anemometr służący do wyznaczania średniej prędkości i kierunku wiatru.
W pomieszczeniu stacji znajdują się barometry i barograf do pomiaru i zapisu wartości ciśnienia atmosferycznego. Do dzienniczka klimatologicznego i komputera wpisuje się wyniki obserwacji, które stanowią materiał wyjściowy do charakterystyki klimatu Parku i wszelkich opracowań klimatyczno – porównawczych.
Uczestnicy warsztatów mogli zapoznać się z budową przyrządów pomiarowych oraz skutkami stanów ekstremalnych atmosfery (huragany, trąby powietrzne, susze, powodzie itd.) .
Podczas seansu w sali Planetarium uczniowie mogli zobaczyć aktualne niebo, które nie zawsze wygląda tak samo… Seans to opowieść o tym, co z Górnego Śląska możemy zobaczyć na nocnym niebie w różnych porach roku. Jak wschodzą i zachodzą Słońce i Księżyc, jakie gwiazdozbiory i układy gwiazd są widoczne podczas prezentowanej nocy, gdzie wypatrywać meteorów, gdzie szukać planet, jak wygląda kometa, czym są te ciała niebieskie i zjawiska?