W Śląskim Centrum Wolności i Solidarności spotkaliśmy się z panem Łukaszem Borkowskim, pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz autorem książki „Żelazny” od „Łupaszki”. Uczestniczyliśmy w projekcji filmu”Pan Major Łupaszka” . Film ten,w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego, jest przedstawieniem sylwetki jednego z najbardziej rozpoznawalnych osób związanych z powojennym podziemiem antykomunistycznym oraz Armią Krajową na Wileńszczyźnie. Film dokumentalny przedstawia w zarysie ostatnie dni przed śmiercią Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka, majora kawalerii Wojska Polskiego i Armii Krajowej, dowódcy V Wileńskiej Brygady AK. Osią filmu są poszukiwania szczątków majora na warszawskiej Łączce na Cmentarzu Powązkowskim, a także przygotowania do pogrzebu, który odbędzie się 24 kwietnia 2016 roku.
Następnie zwiedziliśmy wystawę „Nie jesteśmy żadną bandą. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. 5. Wileńska Brygada Armii Krajowej na Pomorzu” . Wystawa ta opowiada o historii 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Przedstawia w zarysie zarówno dzieje 5. Wileńskiej Brygady AK na Wileńszczyźnie w 1944 roku i na Białostocczyźnie w 1945 roku, jak               i działania oddziałów legendarnego mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” .

Ponadto wzięliśmy udział w konkursie wiedzy nt.”Żelaznego”, który zwyciężyła Palulina Radziszewska, uczennica klasy 3a-gratulujemy!


    

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here