23 kwietnia Światowy Dzień Książki.

23 kwietnia Światowy Dzień Książki.

23 kwietnia świętują autorzy, wydawnictwa, księgarnie… ale przede wszystkim, czytelnicy. To największe takie wydarzenie obchodzone tego samego dnia w ponad 100 krajach na całym świecie i doskonała okazja do podejmowania różnych inicjatyw promujących literaturę.
Jeżeli kiedyś zastanawialiście się, dlaczego to właśnie wtedy obchodzimy Światowy Dzień Książki, wyjaśniamy – ta data nie jest przypadkowa. 23 kwietnia to dzień patrona Katalonii – św. Jerzego. Tego dnia kobiety-otrzymywały czerwoną różę, symbolizującą krew smoka, którego według legendy pokonał św. Jerzy. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się panom prezentami w postaci książek. Fakt ten wykorzystał miejscowy wydawca Vicent Clavel Andrés, który w 1926 roku zainicjował obchody Dnia Książki.
Gdy w 1995 roku UNESCO ogłosiło Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (właśnie na wniosek rządu Hiszpanii), w oczywisty sposób pozostawiono datę nawiązującą do hiszpańskich obchodów.
23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.
Sukces międzynarodowego dnia książki utworzonego przez UNESCO okazał się tak wielki, że pomysłodawcy postanowili pójść o krok dalej i stworzyli instytucję Światowej Stolicy Książki. Tytuł ten jest przyznawany co roku, jako wyróżnienie dla najlepszego programu promującego książki i czytelnictwo, przygotowanego przez dane miasto. Pierwszą w historii Światową Stolicą Książki był Madryt (Światową Stolicą Książki został 23 kwietnia 2001 roku).
Promocja czytelnictwa nie miałaby sensu, gdyby pominąć rozwijanie miłości do książek wśród dzieci. Dlatego na fali sukcesu Światowego Dnia Książki, w 1967 roku postanowiono stworzyć analogiczne święto skierowane do dzieci. Na patrona wybrano Hansa Christiana Andersena – duńskiego pisarza, którego bajki znane są na całym świecie.
Od tamtej pory co roku 2 kwietnia na całym świecie organizuje się różne wydarzenia – spotkania z autorami dziecięcych książek, imprezy, podczas których można przebrać się za jednego ze swoich ulubionych książkowych bohaterów, czy przedstawienia teatralne. Podobnie jak w przypadku święta dla dorosłych, co roku wybierane jest miasto – gospodarz. Polska była organizatorem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w 1979 roku.

A oto lista najczęściej tłumaczonych książek na świecie :

1.Mały książę, Antoine de Saint-Exupéry
2.Pinokio, Carlo Collodi