AKTUALNOŚCI

0
101

Przyroda jest przedmiotem nauczania, który najbardziej nadaje się do tego, aby część sytuacji dydaktycznych realizować poza salą lekcyjną. Dlatego we wrześniu zajęcia dla zainteresowanych z nauk przyrodniczych w ZST nr 1 im. W. Korfantego odbyły się w terenie. Zajęcia takie wpływają na kształtowanie zmysłu obserwacji, wyobraźnię, rozwój twórczego myślenia, a także uczą praktycznych umiejętności, między innymi prowadzenia prostych badań. Uczniowie pod opieką Pani Barbary Boruty oraz Pani Agnieszki Kasperczyk przeprowadzali badania i obserwacje na obszarze Parku Krajobrazowego Beskidu Małego zdobywając Magurkę Wilkowicką. Badali właściwości wody, interpretowali mapy, rozpoznawali obiekty w terenie, obserwowali piętra roślinności, skały oraz procesy mające wpływ na zróżnicowanie krajobrazu.

Zajęcia Terenowe Magurka Wilkowicka 909 M

 

4 października w ZSGU odbył się “Dzień integracji” w ramach którego został zorganizowany konkurs matematyczny. Przygotowaniem zadań konkursowych zajęły się starsze grupy projektowe “Kompetentni na Rynku Pracy” a grupy projektowe z klas I- ych brały udział w konkursie. Super zabawa. Pierwszoklasiści już pytali kiedy będzie następny konkurs.

Kompetentni na rynku pracy w Zespole Szkół Budowlanych
Koło zainteresowań z nauk przyrodniczych.

Sezon na zajęcia popołudniowe w Chorzowskim Centrum Kultury z cyklu ,,Przewodnik opowiada” został otwarty środowym spotkaniem z podróżnikami, którzy opowiedzieli nam o swoich przygodach i zaskakujących sytuacjach jakie miały miejsce podczas podróży po Azji.

Obraz może zawierać: 10 osób, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją, buty i na zewnątrz

Obraz może zawierać: 11 osób, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją

Kompetentni na rynku pracy w Zespole Szkół Budowlanych
Koło zainteresowań z nauk przyrodniczych.

W sobotnie przedpołudnie uczniowie naszej szkoły mieli możliwość obejrzenia Elektrociepłowni Chorzów od środka. Była to doskonała okazja, by zobaczyć, w jaki sposób funkcjonuje elektrociepłownia oraz dowiedzieć się, jak powstają prąd i ciepło. W środku było gorąco, ale na zewnątrz pogoda nam nie dopisała, humory jak najbardziej tak Obraz może zawierać: 5 osób, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją, niebo i na zewnątrz

Obraz może zawierać: ludzie stoją, niebo, chmura i na zewnątrz

Kompetentni na rynku pracy w Zespole Szkół Budowlanych
Koło zainteresowań z nauk przyrodniczych
Dziś w ramach Koła Geograficznego realizowaliśmy projekt ,,Górny Śląsk- moja mała ojczyzna”, którego celem było zachęcanie uczniów do zwrócenia uwagi na specyfikę i bogactwo krajobrazu śląskiego oraz poszerzania znajomości kultury, historii i tradycji naszego regionu.

Obraz może zawierać: 2 osoby, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją i w budynku

Obraz może zawierać: 2 osoby, ludzie stoją

Dziś grupa matematyczna z 1 klasy, pierwszy raz kodowała. Praca była intensywna, uczniowie poznali swoje mocne i słabe strony w potęgach i pierwiastkach. A na koniec zajęć było domino – poszło jak z płatka.

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie siedzą, tabela i w budynku

Z CYKLU PRZEWODNIK OPOWIADA – “ZA KOŁEM PODBIEGUNOWYM, ARKTYCZNY SPITSBERGEN I NORWESKIE LOFOTY”

Kompetentni na rynku pracy w Zespole Szkół Budowlanych.
Koło zainteresowań z nauk przyrodniczych.

Myśląc o dalekiej północy, większość z nas wyobrazi sobie Nordkapp – norweski, najdalej wysunięty przylądek w Europie. Jednak czy jest coś jeszcze wyżej na północ? Tak. Na Morzu Arktycznym kryje się niewielki archipelag wysp – Svalbard. Jego największa wyspa to Spitsbergen. Tu docierają tylko Ci, którzy chcą poczuć prawdziwej Arktyki. Temperatura w lecie sięga maksymalnie kilkunastu stopni, a w górach zawsze leży śnieg. W lecie słońce nigdy nie chowa się za horyzont, a przy złej pogodzie śnieg pada poziomo. Jednak jest tu coś, co porywa serce: cisza, piękno i bliskość przyrody i poczucie odizolowania. W budynkach publicznych zdejmuje się buty, a na całym archipelagu żyje więcej niedźwiedzi polarnych niż ludzi.
Jak zatem przeżyć w takich warunkach w namiocie? Co robić w wolnym czasie? To i wiele innych odpowiedzi poznaliśmy podczas dzisiejszego spotkania z Przewodnikiem.

Obraz może zawierać: 6 osób, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją i noc

Dziś grupa maturzystów z ZSGU zmierzyła się z zadaniami z matur, obejmującymi już powtórzony materiał. STACJE ZADANIOWE – to metoda pracy samodzielnej, która o 7.10 dodatkowo rozbudziła śpiochów i rozruszała zajecia. Wiele osób stwierdziła, że podsumowanie pracy wzbudziło refleksje i pozwoliło wyciągnąć wnioski – gdzie jeszcze mam braki i muszę poćwiczyć.

Kompetentni na rynku pracy w Zespole Szkół Budowlanych
Koło zainteresowań z nauk przyrodniczych
Za nami Chorzowski Tydzień Podróży. Tym razem uczniowie naszej szkoły mieli okazję spotkać się z osobami parającymi się aktywnym poznawaniem świata, podróżnikami, którzy starali się przekazać im treści naukowe: geograficzne, przyrodnicze, historyczne, socjologiczne oraz wychowawcze, a także ciekawostki i anegdoty z podróży- tych dalekich i tych bliskich. Spotkaniom z podróżnikami towarzyszyły wystawy oraz kulinarne warsztaty, dzięki którym uczniowie mogli poznać ciekawostki kuchni azjatyckiej.

Obraz może zawierać: 17 osób, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją i w budynku

Obraz może zawierać: w budynku

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

7.12. w Zespole Szkół Gastronomiczno-Usługowych w ramach projektu unijnego odbył się Matematyczny Maraton Mikołajkowy – MMM. Uczniowie klas maturalnych w ramach ćwiczeń powtórkowych rozwiązywali przeróżne zadania z matur. Uczniowie Klas Branżowej Szkoły I stopnia w ramach ćwiczeń przygotowywali różne ciekawe zadania i łamigłówki ich oprawę graficzną oraz stacje zadaniowe na Maraton dla klas technikum. Klasy pierwsze technikum rozwiązywały wcześniej przygotowane zadania. Metoda była bardzo ciekawa i sprawdzona wcześniej na innych zajęciach – STACJE ZADANIOWE. Dzięki temu nie bylo nudno, było mobilnie, aktywująco i bardzo emocjonująco. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem i energią rozwiazywali ciekawe zadania o tematyce Mikolajkowej. Jak zwykle już pytali się kiedy będzie nastepna takaBrak dostępnego opisu zdjęcia.

impreza.

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie siedzą, tabela i w budynku

 

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie siedzą, tabela i w budynku