Od 26 września  w Zespole Szkół Technicznych nr 1 w Chorzowie świętowaliśmy Europejski Dzień Języków. Było interaktywnie, multimedialnie i zabawnie. Uczniowie klas pierwszych i drugich wykonali gazetki ścienne oraz ciekawe prezentacje multimedialne dot. rozwijania kompetencji kluczowych na języku obcym. Każda klasa brała udział w quizach językowych, przygotowanych w programie Kahoot przez nauczycieli języków obcych. Uczniowie wykazywali się wiedzą językową oraz kulturoznawczą. Zwycięzcy oprócz satysfakcji mogli pokazać, że języki świata oraz kultura innych narodowości im nie straszna, a korzystanie z aplikacji internetowych to część otaczającej ich rzeczywistości.

Wielkim wyzwaniem oraz ciekawym doświadczeniem było przeprowadzenie warsztatów językowych, rozwijających kompetencje kluczowe uczniów. Dobra współpraca w grupie, pozytywny klimat w grupie czy  wybór lidera grupy  to niewątpliwie przyczyniło się do rozwoju społecznych kompetencji uczestników warsztatów. Logiczne myślenie, analizowanie, umiejętność obserwacji , interpretowanie to wszystko pojawiło się podczas wykonywania warsztatowych zadań: rozsypywanka wyrazowa tworząca temat warsztatów zarówno w języku niemieckim jak i angielskim, reklama sprzętu RTV z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych np. magnetofonu Unitra  czy podróż w świat filmów dzięki tajemniczej walizce „Reisekoffer”, która zamieniała uczestników w postacie z Harrego Poterra, Piratów z Karaibów, Króla Artura czy Winnetou.

Wszystkie grupy radziły sobie świetnie i sprostały wymaganiom prowadzących.  Kreatywność, zaangażowanie, umiejętność komunikacji werbalnej i niewerbalnej i co najważniejsze dobra współpraca oraz wykorzystanie języka angielskiego, niemieckiego i ojczystego towarzyszyły przez całe 45 minut uczestnikom warsztatów. I jak widać ciekawe metody pracy nie zawiodły, z uśmiechem na twarzy i nowym podejściem do tematu świętowania Europejskiego Dnia Języków zakończyliśmy ten parodniowy maraton rozwijania kompetencji kluczowych.

Z pewnością na kolejne warsztaty z cyklu „Bądź kreatywny! Rozmawiaj językami świata!” będzie trzeba poczekać, ale kompetencje kluczowe rozwijać możemy na każdej lekcji niezależnie od wielkości grupy czy tematu zajęć. Bo przecież kształtujemy w naszych uczniach to co najważniejsze – umiejętności społeczne, komunikacyjne, matematyczne, świadomość kulturową, przedsiębiorczość, wykorzystanie IT oraz wykorzystanie technik i strategii efektywnego uczenia się.

Koordynator EDJ
Magdalena Lyska

gallery pages

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here