BIBLIOTEKA SZKOLNA

WIADOMOŚCI

KONKURS ,,Lektury szkolne dają się lubić”

KONKURS DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I  GIMNAZJALNYCH  ,,Lektury szkolne dają się lubić”   Organizator  konkursu: Nauczyciele  bibliotekarze Zespołu Szkół Technicznych nr 1 im. Wojciecha Korfantego w Chorzowie Uczestnicy konkursu: Konkurs adresowany jest do zainteresowanych uczniów klas podstawowych/gimnazjalnych z terenu...

Październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 roku. Celem świętowania jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły,  w nauce oraz w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W ramach obchodów zapraszamy do wzięcia udziału...

,,ŻYWA BIBLIOTEKA”

Żywa Biblioteka działa jak zwykła biblioteka. Czytelnik może przyjść, wybrać interesującą go książkę z katalogu, a następnie ją wypożyczyć. Jednak w tej bibliotece książkami są prawdziwi ludzie, autentyczni reprezentanci  mniejszości i grup społecznych, które...

Będzie czytane w szkole, czyli lista lektur dla szkół podstawowych i średnich

http://niestatystyczny.pl/2018/08/28/bedzie-czytane-w-szkole-czyli-lista-lektur-dla-szkol-podstawowych-i-srednich/

,,LEKTURY SZKOLNE, DAJĄ SIĘ LUBIĆ”

23.04.2018 r. w ,,Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich „ 35  gimnazjalistów przystąpiło do międzyszkolnego konkursu czytelniczego pt. ,,Lektury szkolne, dają się lubić”. Celem  konkursu było: -   mobilizowanie uczniów do czytania i zdobywania wiedzy, -   rozbudzanie...

23 kwietnia Światowy Dzień Książki

23 kwietnia świętują autorzy, wydawnictwa, księgarnie… ale przede wszystkim, czytelnicy. To największe takie wydarzenie obchodzone tego samego dnia w ponad 100 krajach na całym świecie i doskonała okazja do podejmowania różnych inicjatyw promujących literaturę. ZSTiO nr 1 w Chorzowie w ramach tego święta przygotował konkurs czytelniczy dla uczniów Gimnazjum, który odbędzie się 24.04.2017 r.
Jeżeli kiedyś zastanawialiście się, dlaczego to właśnie wtedy obchodzimy Światowy Dzień Książki, wyjaśniamy – ta data nie jest przypadkowa. 23 kwietnia to dzień patrona Katalonii – św. Jerzego. Tego dnia kobietyotrzymywały czerwoną różę, symbolizującą krew smoka, którego według legendy pokonał św. Jerzy. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się panom prezentami w postaci książek. Fakt ten wykorzystał miejscowy wydawca Vicent Clavel Andrés, który w 1926 roku zainicjował obchody Dnia Książki.
Gdy w 1995 roku UNESCO ogłosiło Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (właśnie na wniosek rządu Hiszpanii), w oczywisty sposób pozostawiono datę nawiązującą do hiszpańskich obchodów.
23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla      i Manuela Mejía Vallejo.
Sukces międzynarodowego dnia książki utworzonego przez UNESCO okazał się tak wielki, że pomysłodawcy postanowili pójść o krok dalej i stworzyli instytucję Światowej Stolicy Książki. Tytuł ten jest przyznawany co roku, jako wyróżnienie dla najlepszego programu promującego książki i czytelnictwo, przygotowanego przez dane miasto. Pierwszą w historii Światową Stolicą Książki był Madryt (Światową Stolicą Książki został 23 kwietnia 2001 roku).

Promocja czytelnictwa nie miałaby sensu, gdyby pominąć rozwijanie miłości do książek wśród dzieci. Dlatego na fali sukcesu Światowego Dnia Książki, w 1967 roku postanowiono stworzyć analogiczne święto skierowane do dzieci. Na patrona wybrano Hansa Christiana Andersena – duńskiego pisarza, którego bajki znane są na całym świecie.
Od tamtej pory co roku 2 kwietnia na całym świecie organizuje się różne wydarzenia – spotkania z autorami dziecięcych książek, imprezy, podczas których można przebrać się za jednego ze swoich ulubionych książkowych bohaterów, czy przedstawienia teatralne. Podobnie jak w przypadku święta dla dorosłych, co roku wybierane jest miasto – gospodarz. Polska była organizatorem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w 1979 roku.

 

 

 

***

BIBLIOTEKA CZYNNA

Poniedziałek 7.00- 13.00

Wtorek 7.00- 14.00

Środa 7.00-15.00

Czwartek 8.00-16.00

Piątek 9.00-15.00

***

Uczniowie polecają:

Sara Gran-  “Heroina”
Anna Onichimowska-  “Hera moja miłość”
Anna Onichimowska-  “Demony na smyczy”
Barbara Rosiek-  “Poganiacze chleba”
Barbara Rosiek-  “W poszukiwaniu ducha”
Barbara Rosiek-  “Byłam schizofreniczką”
Stephen King-  “Jasność”
Stephen King- “Lśnienie”
Stephen King-  “Ręka mistrza”
HarlanCoben-  “S chronienie”
Gilian Flynn-  “Mroczny zakątek”
Stieg Larsson-  “Dziewczyna, która igrała z ogniem”
Allona Gilbert-  “Ocal mnie od złego”
Kevin Lewis-  “Dzieciak”
Cassie Harte-  “Pokochaj mnie mamo”
Toni Maquite-  “Kiedy tata powraca”
Nicholas Sparks-  “Noce w Rodanthe”
LaurenWeisberger-  “W pogoni za Harym Winstonem”
Katarzyna Grochola-  “Makatka”
Diane Chamberlain- “Milcząca siostra”
DannyWallace- “Charlotte Street
Federico Moccia-  “Trzy metry nad niebem”
Janusz L. Wiśniewski-  “Samotność w sieci”

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij