W związku ze zbliżającą się rocznicą 100-lecia odzyskania Niepodległości  w sposób szczególny uczniowie Zespołu Szkół technicznych  nr 1 w Chorzowie zadbali o pamięć ludzi zasłużonych dla naszego kraju, bohaterów – Polaków, którzy słowem i czynem walczyli o wolność, ludzi którzy stworzyli dla nas dom – Polskę… Młodzież wraz z opiekunami odwiedzili miejsca spoczynku zasłużonych dla Polski, dla Śląska – grób Wojciecha Korfantego w Katowicach oraz grób Janiny Omańkowskiej w Chorzowie. Warto wspomnieć, że Janina Omańkowska jako pierwsza kobieta na Śląsku odznaczona została Krzyżem Kawalerskim Orderu Polski „Polonia Restituta”. Pierwsza kobieta na świecie, która przewodniczyła obradom Sejmu, „bezczelna politykująca polska kobieta”  jak nikt potrafiła zmobilizować do przeciwstawienia się germanizacji Polaków. Z kolei Wojciech Korfanty, bliski naszej szkole, jako patron i człowiek ze Śląska, jako komisarz plebiscytu na Górnym Śląsku, kierował całością przygotowań organizacyjnych, propagandowych i politycznych w ważnym momencie dla Polski i Polaków. Stanął na czele III Powstania Śląskiego,  które przyniosło korzystniejszy dla Polski podział Śląska. Z wielką zadumą oraz powrotem do kart historii uczniowie uczcili pamięć Polaków, nie zapominając o miejscach ich spoczynku.

Samorząd Uczniowski

Konrad Fels

Magdalena Lyska

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here