W środę, 28 lutego br. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych nr 1 im. Wojciecha Korfantego
w Chorzowie mieli okazję uczestniczyć w dodatkowej lekcji języka niemieckiego zawodowego.

Głównym celem lekcji było rozwijanie słownictwa branżowego oraz umiejętności komunikacyjnych podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Trzynastu uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich aktywnie uczestniczyło w zajęciach dodatkowych z języka zawodowego niemieckiego, wykorzystując wiadomości oraz umiejętności językowe. Pracę zaczęli           w grupach, metodą Mind Mapping, stworzyli własne mapy myśli, obraz podtematów, słów kluczy do tematu zajęć DIE AUSBILDUNG. Współpraca
i zaangażowanie od pierwszych minut lekcji, szybkie tempo pracy pozwoliło na przejście    do kolejnej części zajęć – quiz dot. zawodów i praca w parach, najlepsza para nagrodzona dodatkowymi punktami. Krzyżówka, poszukiwanie słów w wężu językowym, uzupełnianie brakujących informacji dot. kompetencji zawodowych, społecznych to tylko niektóre           z zadań quizowych. Całość zakończona rozmową kwalifikacyjną – uczniowie starali się opowiedzieć o sobie kilka słów, przedstawić swoje dobre strony, opisać kompetencje zawodowe i społeczne.

Dodatkowa lekcja z języka zawodowego niemieckiego pomogła uczniom zdefiniować,         z czym wiąże się wykształcenie, jakie daje nam możliwości, kim mogą zostać i jakie kompetencje mogą rozwijać. Uczniowie wzbogacili słownictwo związane z nazywaniem zawodów branży informatycznej, handlowej czy mechanicznej, korzystając z zasobów słowniczka języka branżowego. Ponadto wykazali się umiejętnościami komunikacyjnymi,    co w dużej mierze miało wpływ na przeprowadzenie krótkich rozmów kwalifikacyjnych na koniec zajęć dodatkowych.

Dziękuję całej trzynastce za aktywny udział w lekcji i zapraszam już w przyszły w wtorek, 6 marca br. o godz. 12 20 do wzięcia udziału w Szkolnym Konkursie Języka Niemieckiego „Die Ausbildung ist wichtig”.

Magdalena Lyska

Nauczyciel języka niemieckiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here