Praga to jedno z najpiękniejszych miast, które zachwyca zabytkowymi budowlami, pięknym, dużym Starym Miastem oraz kolorami. Spędziliśmy tutaj  niecałe trzy dni. Chcąc mieć pewność, że będzie już ciepło, a na drzewach  pojawią się pierwsze liście i kwiaty na wyjazd wybraliśmy koniec kwietnia.  Pierwszego dnia  powitały nas  gęste, ciemne, deszczowe chmury. Nie zniechęciło nas to jednak, żeby zrealizować zdecydowaną większość założonego planu zwiedzania.

Nasz plan zwiedzania zakładał odwiedzenie większości miejsc, wymienianych jako godne uwagi w Pradze. Pierwszego dnia dokonaliśmy rekonesansu Starego Miasta. Kolejny dzień to kilkugodzinny spacer począwszy od Muzeum Narodowego poprzez Bulwar Wacława, który był usytuowany niedaleko miejsca naszego noclegu do Bramy prochowej, która rozpoczynała trakt królewski. Kolejnym naszym punktem było Stare Miasto. Część budowli znajdujących się tutaj pochodzi nawet z IX w. Za okres świetności miasta uznaje się XIV w. Wtedy też powstał piękny Ratusz Staromiejski. Główną atrakcję tego miejsca stanowi XV-wieczny zegar astronomiczny – Orloj, na którym między 9 i 12 o pełnych godzinach można obserwować ruchome figury apostołów. Zegar składa się z części wskazującej położenie ciał niebieskich, medalionów reprezentujących miesiące oraz wspomnianych figur.

Następnie  ruszyliśmy Mostem Karola zwiedzać słynne Hradczany. Zamek, który się tam znajduje, mieści obecnie kancelarię prezydenta kraju. Przy nim znajdują się trzy dziedzińce. Pierwszy oddzielony jest od Placu Hradczańskiego rzędem rzeźb, na drugim znajduje się fontanna, stąd można udać się do czterech najważniejszych budowli – katedry św. Wita, pałacu, klasztoru św. Jerzego i Wieży Prochowej. Najpierw udaliśmy się do bogato zdobionej gotyckiej katedry. Długa na 124 m budowla robi wrażenie – szczególnie ogromne, piękne witraże. Warto chociaż na chwilę zatrzymać się przy każdej z 22 kaplic. W katedrze znajdują się czeskie klejnoty koronacyjne – jabłko, korona, miecz i krzyż. W podziemiu ulokowana jest krypta ze szczątkami czeskich władców.

Złota Uliczka -niewielkie kolorowe budynki. Mieszczą się w nich sklepiki, wystawy itp., m.in. wystawa zbroi rycerskich. Górą przez wszystkie budynki biegnie tunel obronny.

Kolejny dzień to   spacer po żydowskiej dzielnicy Josevof. Można tam zobaczyć przede wszystkim zabytkowe synagogi, a także ratusz z zegarem odmierzającym czas do tyłu.

Praga jest pięknym miastem, wartym odwiedzenia. Ten czas był dla nas niezapomniany.

opiekunowie

Bernardeta Dworaczyk

Agnieszka Kasperczyk

Razem na wycieczce

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here