Lekcja Świąteczna

Rozwijamy ekspresję kulturową oraz kompetencje społeczne –

czyli lekcja świąteczna w SP 25 w Chorzowie!!!

Uczniowie klasy IA zostali dziś liderami grup w klasach 7A i 8A w Szkole Podstawowej nr 25
w Chorzowie, pracując nad tematem zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. I choć sami od niedawna uczą języka niemieckiego w Technikum Elektronicznym, postanowili pomóc uczniom młodszym od siebie i poprowadzić grupę swoich podopiecznych w ramach pracy w zespole, ucząc ich wymowy poszczególnych słów czy opowiadając im o tradycjach świątecznych w Niemczech. Nauczyciel jako doradca i moderator  na lekcji, wskazywał, naprowadzał, podkreślał rolę lidera oraz członków grupy, a oni sami pracowali w dobrym tempie, korzystali z pomocy lidera, tłumaczyli wspólnie teksty, proponowali rozwiązania do zadań, prezentowali swoją wiedzę kulturoznawczą
w grupie i w klasie. Ciekawy temat, dobra atmosfera,  możliwość budowania własnej tożsamości kulturowej. No bo jak nie mówić o Świętach Bożego Narodzenia we własnym gronie, a przy okazji korzystać z języka obcego.  Jak nie zwrócić uwagi na pyszności świąteczne w Polsce, ale i znaleźć takie, które wywodzą się z Niemiec – Lebkuchen (Pierniki). Nie można było nie zaśpiewać „O Tannenbaum – O Jodełko” czy nie postroić choinki Weihnachtsbaum słówkami związanymi z Weihnachten. Trochę inaczej niż zwykle, tradycyjnie z przepięknym głosem Andrea Bocelliego i kolęd w jego wykonaniu, ale i Davida Garretta w duecie z Shirin David w pastorałce “Leise rieselt der Schnee – Spokojnie sypie śnieg” .

Wspólnie składając sobie życzenia Frohe Weihnachten! oraz zajadając się Weihnachtsbonbons zakończyliśmy wspólną lekcję języka niemieckiego w ramach autorskiego projektu „Uczymy się od siebie”.

Teraz z bogatszą wiedzą kulturoznawczą oraz doświadczeniem pracy w grupie jako liderzy, uczniowie klasy 1A powrócą na lekcję języka niemieckiego z większą pewnością siebie, świadomością kulturową kompetencjami społecznymi i będą prowadzić kolejne grupowe zajęcia już w czwartek we własnej klasie.