Narodowe Czytanie

0
304

Uczniowie ZST nr 1 w Chorzowie uczestniczyli w akcji ,, Narodowe Czytanie‘’

  • Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku.
  • Lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania była ,,Balladyna Juliusza Słowackiego”.
  • Wspólne czytanie utworu w całej Polsce odbyło się w sobotę 5 września 2020 roku.

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.