W październiku  uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w wizycie studyjnej w Sorze, we Włoszech. Realizując projekt “SHS-sporty, healthy, safe”       w ramach międzynarodowego programu Erasmus+ wzięliśmy udział w kolejnym spotkaniu z młodzieżą i nauczycielami z dwóch krajów partnerskich: Rumunii i Włoch. Wizyta we Włoszech umożliwiła naszym uczniom i nauczycielom poznanie funkcjonowania włoskiej szkoły partnerskiej, obejmowała zajęcia warsztatowe i prezentacje efektów pracy uczestników projektu oraz obfitowała w różne wydarzenia, wycieczki i atrakcje. Nasi uczniowie mieli okazję prowadzić dyskusję na temat zdrowego odżywiania z młodzieżą       z Włoch i Rumunii. Przedstawili również polskie zwyczaje żywieniowe i zwyciężyli                 w konkursie na najlepsze zdrowe danie.

Zwiedziliśmy Klasztor Benedyktynów  w Montecassino. Jednak dla nas, Polaków Montecassino to ziemia, która “do Polski należy, choć Polska daleko jest stąd”. Pamięć       w naszym kraju o tragicznej bitwie z 1944 roku, jej ofiarach i bohaterstwie żołnierzy Drugiego Korpusu zaważyła na zawsze na obrazem tego miejsca w naszej narodowej wyobraźni. Montecassino to dla nas bitwa, Montecassino to dla nas cmentarz żołnierzy polskich we włoskiej miejscowości Cassino. Nie dziwi zatem fakt, że ten punkt na mapie jest miejscem, które pragną zobaczyć wszyscy Polacy. My również tam dotarliśmy.

Zwiedziliśmy tez Rzym, Wieczne Miasto. Przepiękne, romantyczne, pełne zabytków              i wspaniałych budowli o historii sięgającej nawet kilku tysięcy lat wstecz.

Czas spędzony wspólnie z uczniami i nauczycielami szkoły „Institute of Higher Education Cesare Baronio”  był bezcenny. Mogliśmy poznać kulturę, zwyczaje i historię Włoch, spróbować lokalnych specjałów oraz doświadczyć  wspaniałej  gościnności. Była to również kolejna okazja do doskonalenia umiejętności językowych oraz szansa na ponowne spotkanie z przyjaciółmi.

Dziękujemy gospodarzom wizyty za zorganizowanie wspaniałego pobytu                    i niezapomniane wrażenia!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here