Spotkanie na miarę XXI wieku!!!

0
675

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych nr 1 im. Wojciecha Korfantego w Chorzowie mieli dzisiaj okazję spotkać się z Panią Aleksandrą Wagą – pracownikiem Turecko- Niemieckiego Centrum w Berlinie, absolwentką filologii germańskiej oraz slawistyki na Uniwersytecie Poczdamskim. Celem spotkania było uświadomienie uczniom, jak ważny jest rozwój umiejętności językowych w dzisiejszym świecie oraz wykorzystanie ich w pracy zawodowej i w sferze prywatnej. Pani Aleksandra opowiedziała o swoich doświadczeniach związanych ze studiowaniem w Niemczech oraz podjęciem pracy w Turecko-Niemieckim Centrum w Berlinie. Uczniowie mogli dowiedzieć się w jaki sposób można rozpocząć studia w Niemczech, że warto studiować i korzystać z pomocy dla studentów. Specjalna karta studenta, uprawniająca do bezpłatnego korzystania z komunikacji np. w Berlinie, stypendium dla studentów, pomoc w znalezieniu pracy to wszystko czeka na naszych uczniów. Poruszane zostały również tematy najbardziej aktualne – stosunek obywateli Niemiec i Polski do obcokrajowców, szczególnie do uchodźców z Syrii. Nasza prelegentka, pracując z obcokrajowcami na co dzień, opowiadała jak trudna a zarazem niesamowita jest praca z obywatelami Syrii czy Turcji. Uczniowie mogli również porozmawiać z Panią Aleksandrą i krótko się przedstawić, opowiedzieć o sobie w języku niemieckim. Można powiedzieć, że poradzili sobie świetnie. Dialog, interakcja, komunikacja – udało się przełamać barierę językową.

Dla naszych uczniów była to niezwykła podróż w inny świat, świat polskiego studenta zagranicą, na którego czeka wspaniała atmosfera, zdobywanie wiedzy w języku obcym oraz poznawanie ludzi z całego świata. Poza tym uczniowie mogli odkryć, w jaki sposób można znaleźć swoje miejsce na ziemi, podobnie jak Pani Aleksandra i pracować w Berlinie, właściwie niedaleko od domu, bo tuż za zachodnią granicą.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here