Tydzień Edukacji Globalnej

0
849

Miniony tydzień (18 – 26 listopada) był Tygodniem Edukacji Globalnej. Nauczyciele poruszali na lekcjach tematykę dotyczącą sprawiedliwego handlu i zmian klimatycznych. Uczniowie dyskutowali wymieniając swoje poglądy i szukając nowych pomysłów  do działania.

Jedną z ciekawszych lekcji była lekcja języka niemieckiego, na której uczniowie pracowali      w grupach, wykorzystując tekst ze strony www.geo.de oraz temat warty poruszenia – wykorzystanie środków transportu w Europie i na świecie. Tematem przewodnim były środki transportu na świecie oraz wykorzystanie ich do celów wyższych niż poruszanie się               i przemieszczanie się tak po prostu do pracy, do szkoły.

„Do Amsterdamu?” temat mówiący krótko o tym jak wygląda struktura połączenia              w jednym z najbardziej kontrowersyjnych stolic Europy. I nagle zmiana, uczniowie otrzymują tekst o rowerze…. Tak, rower w Afryce. Dlaczego jest taki ważny?  Dlaczego nazywa się Buffallo? Jak wygląda teraz? Kiedy jest wykorzystywany?

Korzystanie ze źródeł autentycznych – artykuł „Warum ein schlichtes Fahrrad pure Freiheit bedeuten kann“ ze strony www.geo.de  (Dlaczego zwykły rower może oznaczać nieograniczoną wolność?) oraz  portal zajmujący się  edukacją globalną http://www.globaleslernen.de stały się hitem lekcji języka niemieckiego.

To tylko mała część tego co działo się na lekcjach. Edukacja Globalna towarzyszy nam,      nie tylko na lekcjach języków obcych, z pewnością od zawsze. Wiąże się ona                       z poznawaniem aktualnych problemów świata – tematyka oszczędzania wody, energii, ochrona środowiska, pomoc charytatywna. W Tygodniu Edukacji Globalnej uczniowie mieli możliwość wykorzystać autentyczne materiały oraz zapoznać się z artykułami oraz filmami dotyczącymi Edukacji Globalnej.

mgr Ewa Szromek

mgr Magdalena Lyska

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here