W sobotę 26 maja młodzież naszej szkoły pod opieką Pani Wicedyrektor Bernardety Dworaczyk i nauczyciela historii Pana Piotra Płonki wzięła udział w Święcie Miasta z okazji 150. rocznicy nadania praw miejskich Królewskiej Hucie.

Motywem przewodnim parady miały być postacie związane z historią miasta. Nasza szkoła postanowiła wyłamać się ze znanego schematu pokazującego najczęściej wybitne i znane postacie i zdecydowała się pokazać bohaterów codzienności – górników, hutników i zwykłych mieszkańców miasta, którzy zamieszkiwali Królewską Hutę/ Königshutte w XIX wieku. Naszym celem było pokazane tego, iż miasto zawsze było otwarte na różne narodowości i w XIX i XX wieku obok siebie żyli Polacy, Niemcy, Żydzi oraz ludność autochtoniczna, która nie uważała się za Polaków lub Niemców a bardzo często po prostu za Ślązaków. W naszym korowodzie znaleźli się więc hutnicy z Bismarckhütte, górnicy z Grӓfin Laura Grube, duchowieństwo, burżuazja, ludność żydowska oraz Ślązacy. W trakcie przemarszu pokazywaliśmy także obrazy związane z historią miasta w XIX i na początku XX wieku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here