W zeszłym tygodniu ruszył autorski projekt międzyszkolny „Uczymy się od siebie” ,            w którym uczniowie Zespołu Szkół Technicznych nr 1 w Chorzowie oraz Szkoły Podstawowej nr 25 w Chorzowie będą ze sobą współpracowali na płaszczyźnie kulturoznawczej na lekcjach języka niemieckiego.

Projekt edukacyjny „Uczymy się od siebie” zakłada rozwijanie kompetencji społecznych, kompetencji interkulturowych oraz umiejętności językowych, związanych z aspektem kulturowym. Jednocześnie projekt międzyszkolny przewiduje prowadzenie zajęć w języku niemieckim przez uczniów szkoły ponadgimnazjalnej oraz pracę nad przygotowaniem uczniów szkoły podstawowej do Szkolnego Konkursu Języka Niemieckiego, związanego      z tradycjami i obyczajami krajów niemieckojęzycznych.

W piątek, 23 marca uczennica klasy 2B Monika Dziereń prowadziła lekcje języka niemieckiego w Szkole Podstawowej nr 25 im. Stanisława Hadyny w Chorzowie.  A że Święta Wielkanocne tuż, tuż tematem przewodnim były tradycje wielkanocne w krajach niemieckojęzycznych oraz wykonanie pisanek „językowych”. 45 minut zdecydowanie         za szybko minęły. Monika sprawnie wprowadziła uczniów do tematu, prezentacja       małego słowniczka wielkanocnego, wykorzystanie słowniczka do uzupełnienia opisu       Świąt Wielkanocnych. Następnie uczennica technikum krótko opowiedziała o nietypowych zwyczajach wielkanocnych jak spożywanie „czegoś zielonego” w Wielki Czwartek (Gründonnerstag) czy święcenie ognia w Niemczech jako symbol zmartwychwstania.     Nie zabrakło również pisanek wielkanocnych, w których uczniowie umieszczali własne, wybrane słówka ze „słowniczka wielkanocnego”. Całość zakończone słodką niespodzianką wprost    od zajączka wielkanocnego.

Wszyscy uczniowie byli zaangażowani, chętnie pracowali w grupie, uzupełniając opis tradycji wielkanocnych. Najbardziej podobało im się zadanie z jajkami wielkanocnymi. Bo kto nie lubi pisanek….

Okiem nauczyciela, Monika poradziła sobie świetnie, kontakt z  uczniami, pomoc oraz współpraca – to pojawiło się na lekcji języka niemieckiego. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 25 w Chorzowie pozytywnie ocenili prowadzącą i chętnie wezmą udział w kolejnych wspólnych lekcjach języka niemieckiego.

A jak sama Monika czuła się w roli nauczyciela… oto komentarz Moniki po przeprowadzonej lekcji języka niemieckiego:

„Uczniowie 7 klasy z zaciekawieniem słuchali o tradycjach wielkanocnych w krajach niemieckojęzycznych oraz angażowali się w zadania, które dla nich przygotowałam. Lekcja przebiegała w miłej atmosferze”.

„Lekcja była świetnym doświadczeniem, a wcielenie się w rolę nauczyciela pokazało jak to fajnie wykonywać ten zawód. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz będę miała okazję bywać    w tej szkole, nie tylko od święta ”.

Monika Dziereń

Magdalena Lyska

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here