Dnia 18 stycznia uczniowie klas: IIa oraz IIIa pod opieką Pani Agnieszki Kasperczyk wzięli udział w  wykładzie mistrzowskim   prof. Jacka Jani  zatytułowanym: „Zimniej  i cieplej. To przecież już było!” . Otwarte wykłady mistrzowskie są nową inicjatywą Uniwersytetu Śląskiego pomyślaną jako cykl odbywających się w każdy czwartek spotkań, których nadrzędnym celem ma być inspirowanie i pobudzanie do myślenia, a w konsekwencji podejmowanie własnych starań zrozumienia świata. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję wysłuchać wykładu światowej klasy badacza lodowców i środowiska obszarów polarnych, uznanego geomorfologa i specjalisty z zakresu teledetekcji profesora Jacka Jani. Pan Profesor to międzynarodowy autorytet w zakresie badań lodowców uchodzących do morza. Prowadził badania glacjologiczne i geomorfologiczne na Spitsbergenie, Islandii i na Alasce,     a także w Tatrach i na terenie północnej Polski. Uczestnik ponad 30 wypraw na Spitsbergen, wieloma z nich kierował. Ceniony nauczyciel akademicki.

Tematem rozważań  były:

  • Zmiany klimatu w historii geologicznej Ziemi.
  • Historia klimatu w ciągu ostatnich milionów i tysięcy lat.
  • Ziemie Polski pod lądolodem.
  • Zlodowacenia i interglacjały.
  • Co pozostało po inwazji lodowców ze Skandynawii.
  • Fluktuacje klimatyczne w historii ludzkości.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here